Od dnia 18.01.2021r. (poniedziałek) na nauczanie stacjonarne w szkole powraca oddział przedszkolny i klasy I-III. Tygodniowy rozkład zajęć i godziny nauki pozostają bez zmian.
Zajęcia zdalne IV-VIII codziennie będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym rozkładem zajęć w następujących godzinach:
1. 8:00 – 8:30
2. 8:40 – 9:10
3. 9:20 – 9:50
4. 10:00 – 10.30
5. 10:40 – 11:10
6. 11:20 – 11:50
7. 12:00 – 12:30
8. 12:40 - 13:10
Przywozy oddziału przedszkolnego i kl. I-III
7:15 Krukowo spod rzeki - 7:20 - Binduga - 7:25 Nowa Wieś Zarębska-7:30 Wierzchowizna - 7:35 - Rzodkiewnica - 7:40 - Krukowo-7:45
Odwozy o godz. 12:35
Przypominamy, iż regulamin pracy szkoły oraz regulamin podczas przewozu w autobusie szkolnym w czasie reżimu sanitarnego obowiązuje tak jak od 1 września 2020r.
Organizacja zajęć w szkole
Od 1 września 2020r. w okresie funkcjonowania szkoły w reżimie sanitarnym rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacji podstawy programowej w trybie stacjonarnym zgodnie z zaopiniowanym przez Radę Pedagogiczną tygodniowym planem zajęć oraz zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym. Zajęcia w szkole odbywają się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Uczniowie i nauczyciele przebywając w częściach wspólnych mają obowiązek nosić maseczki ochronne.
4. Do szkoły uczniowie wchodzą
- oddział przedszkolny, kl. I-II-III głównym wejściem oraz korzystają z szatni znajdującej się po lewej stronie wejścia,
- kl. IV-VI-VII-VIII wejściem od hali sportowej oraz korzystają z szatni znajdującej się przy hali z podziałem na dziewczęta i chłopców.
Uczniowie i rodzice/opiekunowie dzieci wchodzą w bezpiecznej odległości i są zobowiązani do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rak.
5. Przy wejściu do budynku szkoły umieszczona jest informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoła umożliwia skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
6. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
-
1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
-
dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
-
dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
-
opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
7. Zajęcia lekcyjne są organizowane w klasach tak aby uniknąć częstej zmiany pomieszczeń w których odbywają się zajęcia. Uczniowie w sali maja stałe miejsce siedzenia w ławce, nie mogą tych miejsc zmieniać, jeżeli liczebność klasy pozwala należy stosować zasadę jeden uczeń w jednej ławce.
8.Przerwy dla uczniów są organizowane według dotychczasowego harmonogramu w następujących obszarach:
- oddział przedszkolny - nauczyciel organizuje przerwy dla dzieci w interwałach adekwatnych do potrzeb,
- klasy I-II-III-IV – korytarz w budynku szkoły
- klasy VI-VII-VIII korytarz przy hali sportowej.
9. Zapewniono się szybką i skuteczną komunikację z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.(telefon (029) 751 62 25, poczta mailowa spkrukowo87@wp.pl )
10. Zapewniono pomiar temperatury termometrem bezdotykowym.
11. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń jest odizolowany w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium), zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamiany jest rodzic/opiekun o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
12. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
13. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć lub dezynfekować należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
14. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
15. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga są umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
16. Sale są wietrzone, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
17. Uczniowie mogą korzystać z boiska szkolnego oraz przebywać na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
18. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, są ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
19. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe są czyszczone lub dezynfekowane.
20. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
21. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzono zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Środki do dezynfekcji rąk rozmieszczono w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
22. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
23. Ustalono i upowszechniono zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych
- zajęcia dodatkowe i specjalistyczne odbywają się w stałych salach,
- sale są wietrzone nie rzadziej niż co godzinę lekcyjną,
- po każdych zajęciach przeprowadza się dezynfekcję,
- obowiązują ogólne zasady higieniczne: ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania nosa, oczu, i ust,
- podczas zajęć uczniowie korzystają z własnych przyborów.
24. Ustalono i upowszechniono zasady korzystania z biblioteki szkolnej:
- biblioteka jest czynna dla uczniów w wyznaczonych godzinach, osoby z zewnątrz nie mogą korzystać z biblioteki,
- do biblioteki wchodzą uczniowie w maseczce i dezynfekują przy wejściu ręce,
- nauczyciel pracuje w środkach ochrony osobistej
- uczniowie pozostają w bibliotece w wyznaczonym miejscu, samodzielnie nie podchodzą do księgozbioru,
- książki po zdjęciu z ewidencji uczniowie składają do opisanego datą pojemnika, gdzie przez 2 dni będą w kwarantannie dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece,
- w bibliotece może przebywać jednocześnie 2 osoby z zachowaniem dystansu od siebie, do nauczyciela biblioteki podchodzi tylko jedna osoba,
- zbiory biblioteczne wydaje wyłącznie bibliotekarz.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja
pomieszczeń i powierzchni
1. Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Przasnyszu.
2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły zobowiązane są do dokonania dezynfekcji dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
3.Nalezy regularne myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
4. Wprowadzono monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal lekcyjnych , pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
7. Szkoła na bieżąco dbała o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
8. Zapewniono pojemniki do wyrzucania użytych masek i rękawic jednorazowych Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
Gastronomia
1. Przy organizacji żywienia w szkole ( kuchnia, świetlica i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Zachowana jest odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę zwrócono na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
Korzystanie z posiłków będzie odbywać się w miejscach zapewniających odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne zgodnie z zaleceniami w czasie pandemii.
2. Uczniowie oddziału przedszkolnego i kl. I-II-III spożywają posiłki w klasach. Uczniowie klas IV-VI-VII--VIII będą korzystać z świetlicy szkolnej. Posiłki sa wydawane tylko przez kuchnię.
3. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C .
4. Od dostawców cateringu są wymagane pojemniki i sztućce jednorazowe.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia
u pracowników szkoły
-
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wyznaczono i przygotowano (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym należy odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
-
Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskali teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych zobowiązany jest on do skontaktowania się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie jest poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
-
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoła stosuje się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przasnyszu.